15 Nis
Ev alacaklara Maliye’den çok önemli 10 uyarı

Ev alacaklara Maliye’den çok önemli 10 uyarı

Ev alacaklara Maliye’den çok önemli 10 uyarı

Ev veya arsa satın almak isteyen vatandaşları maliye bakanlığı dikkat etmesi gereken hususları bildirdi. Maliye bakanlığı yaptığı uyarıda ev alacak vatandaşlara alım ve satım işlemlerinde mutlaka gerçek bedelin yansıtılması gerektiğine dikkat çekilirken, satın alan vatandaşında fatura istemesi yönünde çağrıda bulundu

 Maliye bakanlığından gelen uyarılarda alınan gayrimenkulün nasıl alınırsa alınsın isterse nakit isterse krediyle mutlak gerçek fiyatın bakanlığa beyan edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Maliye bakanlığının yaptığı açıklamada ev dükkân alım ve satımlarında tapu harçlarının düşük ödenmesi için yapılan işlemlerden dolayı eksik gösterilen gayrimenkul fiyatları yüzünden çok büyük miktarda vergi kaybı olduğuna vurgu yapıldı. Tapu işlemleri nasıl yapılmalı makalemizi mutla okuyun. Bu kapsamda yapılan düşük ekspertiz başta olmak üzere tapu işlemlerinde gerçek fiyatlarını beyan etme konusunda başlattığı seferberlikte vatandaşlara alım satımlarda müstaitlerden emlakçılardan ve inşaat firmalarından alınan gayrimenkuller için mutlaka fatura almaları çağrısında bulundu.

Maliye bakanlığının 10 maddede şunları izah eti

1 : ARTIK HARÇLAR DAHA DETAYLI İNCELENECEK

Tapu işlemleri vergi değerinden az gösterilmemeli ve gerçek fiyatından ödenmeli.

2 : MUTLAK GERÇEK BEDELİ BEYAN EDİN

Mutlaka gerçek bedeli beyan etmelisiniz.

3 : ESİK BEYANLARA ÇEZA

Eksik verilen tapu işlemleri gayrimenkul alıcısı ve satıcısından cezalı olarak tahsil edilecek. Gayrimenkulün değerini düşük gösterip daha az vergi ödemek için yapılan bu işlemlere izin vermeyin kesinlikle.

4 : FATURA ALINMALI

Aracı kurumlara ya da emlakçı, mütait, inşaat şirketleri, komisyoncu yada gayrimenkul şirketlerinden ödediğiniz fiyat kadar mutlak fatura alın.

5 : YETKİSİZ KİŞİLER UYARISI

Yetkisiz kişiler tarafından tapu müdürlüklerinde yapılan işlemler yüzünden alıcı ve satıcılarda mağduriyet yaşanabiliyor. Burada yapılan kayıtsız işlemlerden dolayı vergi kaybı yaşanmakta.

6 : KAYITSIZ İŞ YAPANLARI MUTLAK BİLDİRİN

Fatura Vermeyen aracı, mütait, inşaat şirketleri, komisyoncu ya da gayrimenkul şirketlerini vergi dairesine yada iletişim adreslerini bildirin.

7 : ŞEHİR DIŞI

Başka şehirlerde alınan ve satılan gayrimenkulleri size en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

8 : UYARI SİSTEMİ SMS

E-devlet sisteminize telefon numaranızı kaydettirin sizin gayrimenkullerinizle ilgili bildirileri size sms le bilginiz dahilinde olan yada olmayan tüm işlemlerden haberdar olursunuz.

9 : YURDIŞINDAN DA YAPILABİLİYOR

Yurtdışında gayrimenkul alım yada satım yapacak kişilerin alman yanın Berlin şehrindeki büyük elçiliğimizdeki tapu temsilciliğimizde işlemlerini yaptırabilirler.

10 : İLK 5 YILA DİKKAT

Gayrimenkulün alımında yada satımında ilk 5 yılda tekrardan satıldığında gayrimenkulün satışı esnasında değer kazanmışsa bununda vergisi ödenmesi gerekmektedir.