15 Nis
Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl alınır?

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl alınır?

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası 2017’nin mart ayının başında çalışmaları bitmiştir ve yürürlüğe girmiştir. Şuan için sadece konut olarak yapılan sertifika sistemi geliştirileler devam etmekte. Türkiye’de inşaat ve konut sistemi çok hızlı bir ilerleme aldı ama bur da bir eksiklik var oda finansman sistemi bankacılık veya klasik yöntemlerle yapılmaktaydı. Tabi Bu Hem Alan İçin hem satan için artı bir yüktü.

    Gayrimenkul sertifikası yönteminde ise inşaat sektörünün daha çok finansallaşması hem de finansal olarak gayrimenkul olan ihtiyaçları var bu nedenle gayrimenkul sertifikası adı altında bir çalışma yapıldı. Türkiye’de özelikle büyük şehirlerde hemen her konumda herkesi alamayacağı konumda olabilir . Bu nedenle elinde az miktarda parası olan yatırımcının bile gayrimenkule yatırım yapabilme imkanını sağlayan bu sistem küçük ve orta ölçekli yatırımcıların projeden pay alma imkanı sunan bir sistemdir. Şu sırayla ele alabiliriz

  • Gayrimenkul küçük paylara bölüneler satılıyor

·         Az parası olanlara emlak yatırım imkanı sağlıyor

·         İşlemler 29-31 mart 2017 arasında halk arazdan yada borsadan alınabiliyor

·         Gerekli sertifika toplayan projeden daire alabiliyor

 

  Projelerin %50 si kadarı halka arz edilebiliyor ama arzdan dan önce hangi katın hangi dairenin kaç pay olduğu hesaplanıp ona göre izah namede yayınlanıyor. Aynı binadaki yada rezidanstaki daireler aynı pay adetine sahip olmaya biliyor. Bunu şöyle açıklamak gerekirse Girişteki için 1000 pay almanız gerekirken 2 kattaki için 1200 almanız gerekebilir. Bunların hepsi izah namede yazıyor ayrıntılı olarak yer almakta.

 Gayrimenkul sertifikaları nerelerden alabilirim?

Gayrimenkul sertifikası olan konutları yada rezidansların sertifikalarını alabileceğiniz yerler aracı kurumlar yada vakıf yatırım konsorsiyum liderliğinde 26 tane aracı kurumdan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

    Sertifikalar 3  sene boyunca borsa pay piyasasında işlem görecek borsa pay piyasasında elinize para geçtikçe alabileceğiniz bu adeti hangi evi almayı kafanıza koyduysanız tamamlamaya çalışacaksınız.

     Eğer olmasa yada sonradan cayarsanız gidip borsada satacaksınız ve paranızı o günkü kuruna göre alacaksınız. Eğer daireyi almayı planlıyorsanız vade sonuna kadar pay adetini tamamlıyorsunuz ve konsorsiyuma gidip dairenizi alıyorsunuz.

Eğer bir daireye iki kişi almak isterse ihale usulü olarak 3 defa yapılıp ona göre veriliyor. Projede garantör toki dir  çünkü tokinin alt yüklenicisi olan ifşaat firmamız yapıyor bu işi. Tabi finansal düzenlemesinde spk’nın düzenlemeleri hukuki bir koruma sağlıyor. Borsada olması da  nakde döndürülmesi adına son derece verimli bir uygulama olarak görünüyor.