15 Nis
KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI BELİ OLDU

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI BELİ OLDU

Kanal istanbul Güzergahı Beli Oldu

 

Çılgın proje diye adlandırılan kanal İstanbullun güzergahı bugün yapılan basın toplantısıyla paylaşıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslanın sunduğu ve bütün ayrıntılarıyla anlatıldığı proje 2011 yılında çumhurbaşkanı recep tayip erdoğan tarafından açıklanan mega projeyle ilgili 5 farklı güzergah belirlenmiş en son olarak bu güzergah üstünde karar kılınmış.

  Verilen bilgilere göre  uzun 45 km olacak diğer alternatiflerin üzerin dede yapılan çalışmalar la beraber bitirilen çalışmalarla güzergâhın en iyi olarak yapılması planlanan güzergah olduğu ve projenin Marmara ayağının küçük çekmeceden başlayıp sazlı dereden devam edip durusu koridoru olarak kanal İstanbul projesinin yolu olarak karar verildi. Karadeniz’e açılacak bölümü ise Arnavutköy’den kara burnunda olacak. Mega proje kanal İstanbul yap-işlet devret ve kamu işbirliğiyle özel sektörle beraber yapılacak.

 

Çalışmalara Ne Zaman Başlanacak

Çalışmalar 2017 ağustosunda başlanmıştır. Güzergahın tespiti buna bağlı olarak karar verilmiştir. Yapılan teknik incelemelerin  yani deprem riski ,rüzgar ve dalga riskleri sayısal modelleme risk analizi yılbaşı itibariyle bitmiştir. Bütün veri ve çalışmalar çevresel faktörler tespit edildikten sonra sit alanları yer altı ve yer üstü toprak ve su kaynakları maden yatakları incelenerek  5 farklı güzergahlar incelendi. Risk değerlendirmesi yapılırken olabilecek en  büyük deprem me karşı yapılan maketle meler yapılıp test yapıldı. Rüzgar ve tusunumi felaketlerine karşı yapılan modellemelere göre de modellemeler yapılarak güzergah tespit edildi. 2018 de başlanması pilanlanmakta kanal istanbul projesiyle beraber arsa ve çevresindeki tarla ve konutlarda bir fiyat artışı beklenmekte. Satılık arsalarında da fiyatların yükselmesi beklenmekte.

Dalgaların boyu en yüksek seviyelerden hesaplanarak modellemelerde kullanıldı. Yapılan sondajlar 10 bin metre olarak gerçekleşti sonradan 7 bin metre ilave sondajla 17 bin metre sondaj 2017nin sonunda bitmiştir.

Kanal İstanbul projesinden çıkar hafriyatın 27 milyar metreküp olması tahmin ediliyor hafriyatla Marmara denizine 3 ada yapılması planlanıyor.  Adalar topluluk halinde yapılacakları tahmin ediliyor. Adaların altını taş ocaklarından çıkan kayalarla yapıp üstüne projeden çıkan hafriyatla yapması planlanıyor. Kanal İstanbul Türkiye’nin en büyük projesi olacak fiyat olarak 21 trilyon dolar olarak hesaplanan proje 5 yıl sürmesi bekleniyor. Proje yapıldıktan sonra köprüler ve alt geçitlerle yolların bağlantıları sağlanacak.

Kanal istanbul projesi bitiginde çevre peyzajıyla beraber böyle görünmesi bekleniyor